Close

Maj 23, 2017

Zasady prawidłowego oświetlenia

Aby wybrać najlepsze opcje oświetlenia dla domu, należy zrozumieć podstawowe zasady i warunki oświetleniowe. Chociaż już o nich pisaliśmy warto to powtórzyć.

ILOŚĆ ŚWIATŁA

Rozłożenie światła w płaszczyźnie poziomej, czyli tak zwane stworzenie iluminacji. Światło ma przecież podkreślać walory estetyczne mieszkania. Jednak estetyka niech nie przysłoni nam pomiaru światła emitowanego przez lampę. Pomiaru natężenia oświetlenia powinien być mierzony widocznym światłem rozmieszczonych w strefie 1 metra kwadratowego. Dla większości użytkowników domowych i biurowych 30-50  lumenów to oświetlenie wystarczające. W celu uzyskania bardzo jasnego pomieszczenia należy zainwestować w  200 lumenów oświetlenia, co pozwala na większą dokładność i mniejsze zmęczenie oczu.

ZUŻYCIE ENERGII

Skuteczność, to nic innego jak stosunek wytworzonego światła do zużywanej energii. Jest mierzony jako liczba prześwitów wytwarzanych, podzielonych przez prędkość zużycia energii elektrycznej (w lumenach na Watt). Im wyższa skuteczność tym mniej zapłacimy za użytkowanie oświetlenia, a jak wiadomo prąd tani nie jest.

JAKOŚĆ ŚWIATŁA

Temperatura barwowa czyli kolor źródła światła. Światło przyjmuje  żółte-czerwone kolory, wówczas są uważane za ciepło, a niebiesko-zielone kolory (jak światło na zachmurzonym niebie) są uważane za kolory zimne. Temperatura barwowa jest mierzona w stopniach Kelvina (K). Światło o wyższe temperaturze Kelvina (3600-5500 K) uważamy za chłodne odcienie, a niższą temperaturę kolorów (2700-3000 K) za ciepłe. Chłodne światło jest korzystne dla zadań wzrokowych, ponieważ produkuje wyższy kontrast niż ciepłe światło. Ciepłe światło jest korzystne do pomieszczeń mieszkalnych, ponieważ lepiej odzwierciedla koloru skóry i odzieży. O temperaturze barwowej 2700-3600 K jest powszechnie zalecana dla większości zastosowań ogólnych i zadaniowych oświetlenia w pomieszczeniach.

Odwzorowanie kolorów, czyli to jak kolory odwzorowują kolor obiektów jest ogólnie uważane, jeśli nie najważniejsze. Większość obiektów nie jest malowana jednym kolorem, ale to kombinacja wielu kolorów. Źródła światła, które są niedoborem pewnych barw mogą zmieniać widoczny kolor obiektu. Współczynnik, który odpowiedzialny jest za odwzorowanie barw (CRI) jest podawany wskali 1-100, mierzy zdolność źródła światła do renderowania kolorów w ten sam sposób jak światło słoneczne. Górna wartość skali CRI (100) opiera się na oświetleniu przez 100-watowy żarzącą się żarówkę. Źródłem światła  CRI 80 lub wyżej uważa się za dopuszczalną w przypadku większości zastosowań domowych wewnętrznych.

Jasne światła odbijające się na ekranie telewizora lub komputera lub nawet drukowanej strony produkują odblaski. Intensywne źródła światła – takie jak jasna żarówka – mogą produkować więcej odblasku od dużych lamp fluorescencyjnych. Jednak blask jest przede wszystkim wynikiem złego umieszczenia źródeł światła w stosunku do oglądanego obiektu.

Co wpływa na oświetlenie w pokoju?

Przy projektowaniu oświetlenia musisz zawsze opierać się na podstawowych warunkach, takich jak:

– wielkość i przeznaczenie pomieszczenia, lub poszczególne części

– kolory ścian, podłóg ,

– kolor mebli, dywanów,

– rozmieszczenie mebli,

– układ okien i drzwi

– lokalizacja wyłączników, gniazd i możliwych połączeń.

 

sprawdź cenniki sprzedawców prądu

One Comment on “Zasady prawidłowego oświetlenia

Paulina
Lipiec 2, 2017 at 3:10 am

Przydatny tekst, zwięzły, konkretny.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *