Close

Marzec 21, 2017

Żarówki halogenowe i żarówki LED – czy warto?

Rodzaje żarówek, krótka charakterystyka, zobacz co warto wiedzieć o oświetleniu. https://www.youtube.com/watch?v=vzYJOl4g358

Tradycyjne żarówki

Zwykłe żarówki są najstarszym i najpopularniejszym typem żarówek. Tradycyjna żarówka emituje ciepłą barwę światła, jednak z czasem żarówki trochę ciemnieją. Ich działanie polega na rozgrzaniu żarnika do wysokiej temperatury. Rozgrzany żarnik emituje światło oraz ciepło. Żarniki wykonywane są z wolframu (odporność na bardzo wysokie temperatury). Zaletami tradycyjnych żarówek jest niska cena oraz szeroki zakres mocy. Wadą zwykłych żarówek jest niska efektywność, która wynosi zaledwie 5% (reszta energii zamieniana jest na energię cieplną) oraz stosunkowo krótki czas żywotności (maksymalnie 1000 godzin).

Żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe mają dwukrotnie większą żywotność w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Mają również większą wydajność (są o ok. 100% jaśniejsze od zwykłych żarówek). Światło halogenówek jest białe i chłodniejsze od ciepłego światła zwykłej żarówki. Żarówki halogenowe mogą być zasilane napięciem sieciowym (230V) lub niskim. W wielu urządzeniach stosuje się zabezpieczenia przed promieniowaniem UV.

Żarówki energooszczędne

Energia kosztuje coraz więcej dlatego koncerny produkujące żarówki zaczęły wprowadzać szereg wyrobów energooszczędnych. Żarówki energooszczędne najczęściej wykorzystują do spalania gazy a nie włókno żarowe. Świetlówki energooszczędne zapewniają prawie pięciokrotnie lepszą wydajność w porównaniu z żarówkami tradycyjnymi. Również ich czas żywotności jest zdecydowanie dłuższy (nawet dziesięciokrotnie). Ze względu na energooszczędność tych żarówek warto je wykorzystywać w domowych instalacjach oświetleniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *