Close

Styczeń 27, 2017

Pomysły na oświetlenie w twoim domu

Oświetlenie jest jednym z najbardziej kosztownych elementów dla wszystkich właścicieli domów. Potrafi subtelnie, ale i skutecznie wpływać na atmosferę panującą w domu, warto więc dla własnego komfortu i wygody zadbać o nastrojowość oświetlenia. Oczywiście, każde światło powinno być dobrze rozplanowane, i dawać poczucie oszczędności.

Oświetlenie salonu

Umiejętnie stosowane, oświetlenia może wywołać szereg reakcji emocjonalnych, przyczyniając się do tego by uczynić romantyczną kolację bardziej intymną. Istnieje wiele opcji dla oświetlenia. Najbardziej popularne są  lampy, żyrandole, których światło akcentuje wskazane partie pokoju, np. pada jedynie na wejście czy ozdobne elementy na ścianie.  Wówczas można dosłownie ustawić scenę dla każdego rodzaju nastrój. Na przykład, wykorzystać akcent światła aby padał na cenne dzieło sztuki, lub ciekawy element projektu domu. Tekstury ścienne można podkreślić światłem odbijającym,  powierzchnie metalowe wydadzą się wówczas żywe. Chociaż LED zużywa najmniej energii to to takich zadań lepsze są halogeny.

Barwa światła

Jaśniejsze światło wprawia w wesoły nastrój i zachęca do aktywności, sprawia, że nasz umysł jest stale czujny. Ludzie nie lubią siedzieć w bezpośrednim świetle, jednak, na takie oświetlenie powinno stawiać się nacisk w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy. Ciepłe kolory takie jak czerwony i pomarańczowy zwiększają ciepło w pokoju, jeśli jednak nie używasz specjalnych żarówek leczniczych, czerwone światło nie będzie przekładać się na nastrój i samopoczucie, a tylko uszkodzi wzrok. Światło o lekko niebieskiej barwie najlepiej nadaje się sypialni. Ta barwa oświetlenia ma unikalne zdolności, które pomogą Ci przed odpoczynkiem. Lekkie słabe światło nie wybudzi cię z fazy snu. Barwę światła mierzy się w skali Kelvina (K) zwykle znajduje się na opakowaniu każdej żarówki. Najcieplejszą barwą jest, barwa żółta 2700-3000K, 3500-4100K daje jasne białe światło i 5000-6500K jest bardziej niebieskie, przypomina światło dzienne.

Żarówki energooszczędne

Nie da się koryta z tych samych żarówek przez 10 lat, zwykle żywotność jednej żarówki to około 5 lat. Pomimo zakazów żarówki żarowe są obecne w wielu naszych domach, jesteśmy do nich przyzwyczajeni głównie, ze względu na ciepłe światło i niską cenę. Fluorescencyjne żarówki kompaktowe, CFL, pobierają o 75 proc. mniej energii, ale emitują bardo zimny odcień światła. Negowane są za zawartość rtęci, dlatego niechętnie kupowane są przez właścicieli obiektów, w których w razie zbicia bańki może dość do kontaktu z tą substancją. Dioda LED, to obecnie najbardziej efektywna żarówka. Wykazuje najdłuższy okres pracy, największą oszczędność energetyczną, co przy wysokich cenach prądu pomaga wprowadzić oszczędności. Niestety, diody nie wytwarzają naturalnego światła, konstrukcja żarówki sprawia, też że promień światła pada jedynie na punkt nakierowania żarówki. Halogeny, są najczęściej wybieranymi żarówkami. Ich białe światło rozjaśnia głównie obiekty użyteczności publicznej, żarówki wykorzystują też o 10-20 proc. mniej energii.

Oświetlenie LED i nie tylko

Jeśli kupiłeś  niedawno żarówki być może zauważyłeś nową etykietę. Prawo wymaga  teraz by opakowania żarówek zawierały informacje o jasności,  o tym jak długo będzie trwała praca  żarówki, ile energii zużywa dana żarówki  i informację o tym czy wyrób spełnia wymagania dot. urządzeń elektrycznych Energy Star. Nie wyrzucaj paragonu, zachowaj go wraz z opakowaniem, wszystko po to by w razie uszkodzenia móc reklamować żarówkę, gwarancja na niektóre produkty wynosi nawet dwa lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *