Close

Marzec 29, 2017

Oświetlenie LED – prawdy i mity

Tak, to prawda diody LED kosztują sporo, a z nowych „świateł” nie zawsze jesteśmy zadowoleni. Obalamy mity i prezentujemy prawdy na temat ledowego oświetlenia. Zobacz czy nie myliłeś się na temat tego rodzaju oświetlenia.

Diody LED są bardzo trwałe – nie zawsze, nie wszystkie

Na opakowaniu żarówki LED podane są informacje, że ich trwałość to 100 tys. godzin, to 11 lat nieustannego świecenia. Chociaż chyba nie ma żarówki, która tyle by przeżyła to producenci oświetlenia ledowego określają jego trwałość, jako okres świecenia do chwili, gdy ilość emitowanego światła przez diodę spadnie do 70 procent początkowej wartości (trwałość L70). Okazuje się, że Ledy, w większości wytrzymają do 30 tys. godzin.

LED się nie nagrzewa – hmm… nie

Chociaż, lampy LED nie przetwarzają całej pobieranej z sieci energii elektrycznej na ciepło w takim stopniu w jakim czynią to zwykłe żarówki (nawet w 90 procentach). To nadal charakteryzują się wrażliwością na wysoką temperaturę. W środku żarówki zainstalowany jest radiator, który skutecznie odprowadza wydzielane ciepło.

LED jest drogi – fakt

Nie będę się spierać, markowe oświetlenie, to spory wydatek. Cen rośnie w zależności od mocy, rodzaju gwintu czy barwy światła. Licząc trwałość oświetlenia, i fakt, że zwykła żarówka świeci przez 1 tys. godzin, natomiast ledowy odpowiednik 30 tys. godzin, cena nie powinna grać roli. Ale nadal ciężko nam wydać nawet 40 złotych za żarówkę. Mniejszy pobór prądu także nie odgrywa roli przez  pierwsze 3-5 lat świecenia, bowiem koszt zwraca się dopiero po takim czasie.

Awaria przydrożnego oświetlenia

Oświetlenie LED można używać w każdym wnętrzu oraz na zewnątrz – prawda

Kształty LED, barwa światła a nawet technologia ściemniaczy, która co prawda kuleje, ale sprawia, że LED dopasuje się do każdego wnętrza. Rodzaj budowy oświetleniowej musi jednak pasować do danej lampy. Żarówki mają jeszcze jedno ważne oznaczenia, które mówi o tym czy pasują do suchych pomieszczeń. Stopień ochrony IP.

Najczęściej stosowane klasyfikacje IP:

  • IP20: Ochrona przed ciałami o wielkości ponad 12,5 mm (przypadkowy dotyk palcem)
  • IP21: Ochrona przed kroplami wody spadającymi pionowo (z kondensacji)
  • IP23: Ochrona przed kroplami padającymi pod kątem 60° od pionu
  • IP44: Ochrona przed ciałami o wielkości ponad 1mm oraz ochrona przed kroplami spadającymi pod dowolnym kątem, ze wszystkich stron (deszcz)
  • IP54: Ochrona przed wnikaniem pyłu w ilościach nie zakłócających pracy urządzenia oraz ochrona przed kroplami padającymi pod dowolnym kątem , ze wszystkich stron (deszcz)
  • IP65: Całkowita ochrona przed wnikaniem pyłu oraz ochrona przed strumieniem wody z dowolnego kierunku
  • IP67: Całkowita ochrona przed wnikaniem pyłu oraz ochrona przed zalaniem przy zanurzeniu na taką głębokość, aby dolna powierzchnia obudowy znajdowała się 1m pod powierzchnią wody, a górna nie mniej niż 0,15m w czasie 15min
  • IP68: Całkowita ochrona przed wnikaniem pyłu oraz ochrona przed zalaniem przy ciągłym zanurzeniu i zwiększonym ciśnieniu wody (1m głębokości)

Warto podkreślić, że lampy LED od samego początku po włączeniu świecą pełną mocą. W przeciwieństwie do świetlówek można je, zatem stosować w tym pomieszczeniach, w których światło jest włączane często, ale krótko.

Lampy LED potrzebują większej naszej uwagi w trakcie eksploatacji – nie jest to prawdą

LED tak jak każdą inną żarówkę montujemy w oprawie i używamy. Czasem można żarówkę przetrzeć z kurzu, na tym cała uwaga się kończy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *