Close

Luty 28, 2017

Oświetlenie do domu – co robić aby było wydajne?

Odpowiednie oświetlenie to takie, które pasuje do każdego pomieszczenia w domu, jest ono  kluczem do komfortu. Zapomnij o wielkim żyrandolu w kuchni lub salonie, takim możesz pochwalić się jedynie na wejściu. Trendy i ergonomia to połączenie gustownych lamp i wydajnego rodzaju oświetlenia.  

Jak prawidłowo oświetlić kuchnię, salon, gabinet i sypialnię? I w jaki sposób wybrać odpowiednie źródła światła i gdzie je umieścić? Przygotowaliśmy przewodnik, aby oświetlenie w twoim domu było ergonomiczne i wydajne.

Nic nie przychodzi samo, energooszczędne oświetlenie też. Każdy pokój w domu lub mieszkaniu narzuca inne wymagania, co do światła. Różne źródła światła mają różne charakterystyki, więc dobrze jest, aby zapewnić ich odpowiedni dobór i wykorzystanie we wnętrzu. Dajemy praktyczne porady, które źródło światła wybrać i jak prawidłowo umieścić w pomieszczeniu.

Oświetlenie w kuchni

Oświetlenie kuchni sprawia wiele kłopotu, pomimo nowoczesnej technologii oraz szerokiej gamy opraw świetlnych trudno dobrać oświetlenie. Kuchnia musi przecież zapewnić „szereg operacji”, takich jak sprawdzanie i prezentacji żywności, ułatwić. Bardzo ważne jest robocze, ponieważ brak światła może doprowadzić do licznych wypadków. Odchodzi się od oświetlenia jedynie w centralnym punkcie kuchni, obecnie na suficie umieszcza się oświetlenie punktowe.  Inną opcją jest umieszczenie taśm pod meblami. Nawet, jeżeli oświetlenie powierzchni roboczej jest ważne, to sprawmy były skierowane w dół.

Oświetlenie do salonu

Podstawowym wymogiem dla oświetlenia w salonie jest wprowadzenie przyjemnej atmosfery, ale nie można zapominać o funkcjonalności oświetlenia podczas normalnych czynności, takich jak oglądanie telewizji lub czytanie książek.

Obecny trend w oświetleniu salonu odbiega od korzystania z jednego centralnego punktu umieszczonego w suficie na środku pokoju. Oprawy goszczą pojedynczo włączane na ścianach, bądź osobnych stojakach.  Światłem można podkreślić różne szczegóły (wazony na półce, etc.)

Oświetlenie podczas oglądania telewizji

Osobnym rozdziałem jest oglądanie telewizji. W celu wyeliminowania nadmiernego kontrastu między jasnym ekranem i ciemnym otoczeniem, należy na odpowiedniej ścianie lub na stole umieścić lampę. Urządzenie powinno być oczywiście umieszczone w taki sposób, aby nie odzwierciedlać się na ekranie i nie oślepiać. Zatem odpadają ta ściana, na której jest umieszczony telewizor (chyba, że światło będzie umieszczone zaraz za odbiornikiem) i ta naprzeciw niego.

Oświetlenie w trakcie czytania książki

Do czytania wybierz lampę, która będzie można nakierować na powierzchnię książki. Dobre sprawdzą się lampy przenośne. Światło powinno być kierunkowe, padać z za głowy albo z boku. Podobnie jest z biurkiem w pokoju dziecka, lampka powinna być  umieszczona po przeciwnej stronie stołu niż strona, którą pisze dziecko.

Oświetlenie w sypialni

Konieczne jest, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie do czytania w łóżku,  dodatkowo oświetlenie sypialni powinno stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Dlatego też zaleca się stosowanie świetlówek kompaktowych i żarówek LED z ciepłym białym kolorze. Aby stworzyć intymną atmosferę, można również rozważyć regulowane oświetlenie. Można to osiągnąć przez odpowiednie ściemniacze.

Oświetlenie w łazience i WC

Łazienka jest również priorytetem, musi uwzględnić ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym. Z tego powodu konieczne jest, aby zwracać uwagę na rozmieszczenie lamp, które muszą spełniać odpowiednie standardy. Lampy powinny być odporne na działanie pary wodnej i wody. Nie powinny być stojące, bo te mogą się zbić, albo wpaść do wanny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *