Close

Czerwiec 12, 2017

Na jakie parametry żarówek warto zwracać uwagę?

Wymagania dotyczące ilości światła i kolorów są ważne. Przy wyborze oświetlenia ważne jest aby nasze oko nie odczuły zmiany warunków oświetlenia, a już na pewno nie wybierajmy tych żarówek, które są męczące dla oczu.

Strumień świetlny, czyli natężenie źródła światła. Jest mierzone w lumenach (lm). Wartość ta nie jest jednak obiektywnie podawana, tak jak w przypadku zużycia energii elektrycznej przez żarówkę. Określenie strumienia świetlnego żarówki ma być określane rozporządzeniem Komisji Europejskiej. Nie może być tak, że na przykład żarówka 100W odpowiada strumieniowi świetlnemu 1521 lm. A inna żarówka o tej samej mocy ma 800 lumenów, albo więcej. Ilość Wat musi iść w parze z jasnością.

Świetlówka kompaktowa – jakie oszczędności pieniędzy i energii daje

Temperatura barwowa światła. Ważnym wskaźnikiem psychologicznego i estetycznego postrzegania światła je

st jego kolor. Żarówki można ogólnie podzielić na takie kolory – białe, ciepłe światło (około 2800 – 3300. K) światło bardziej żółte i chłodną biel (5000 K powyżej – więcej światła białego).

Szerokość wiązki światła. Przyjmuje się, że lampy LED są światłem punktowym, wiązka światła pada tylko na punkt, w kierunku, którego jest skierowana. Obecnie bańka może dawać światło rozproszone, takie, że może być stosowana w konwencjonalnych lampach. Tradycyjne żarówki LED mają kąt rozsyłu 180 stopni, inne kierunkowe rodzaje oświetlenia 120 stopni lub mniej. Rzadko zdarza się, aby żarówka dawała światło 360 stopni.

CRI – współczynnik oddawania barw: To jest wskazanie, czy światło wiernie daje odwzorowanie kolorów.  Najlepiej, aby CRI wynosiło 100, wówczas barwy nie są zmienione.  Ludzki oko dobrze widzi kolory także przy CRI 80, wskaźnik mniejszy niż 80 sprawi, że kolory we wnętrzu będą zniekształcone. Więcej o CRI i odwzorowaniu kolorów zobacz na EnergiaDirect.pl oświetlenie LED do akwarium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *