Close

Styczeń 27, 2017

Jak wymienić lampę?

Masz problemy ze światłem, ale nie chcesz go zastąpić? A może znudziła Ci się stara lampa. Dowiedz się jak krok po kroku wymienić oświetlenie.

1Krok 1: Wyłącz zasilanie

Sprawdź schemat panelu elektrycznego, aby sprawdzić, czy dany wyłącznik światła jest oznakowany. Jeśli tak nie jest, oznacza to, że ten punkt świetlny powstał w wyniku przeróbki, warto nanieść go na schemat. Po znalezieniu prawidłowego wyłącznika, wyłącz go, umieścić kawałek taśmy izolacyjnej nad wyłącznikiem i umieścić znak na pokrywie panelu zgłaszającej innym, że pracujesz na prądzie, aby nikt nie włączył zasilania kiedy ty pracujesz z lampą.

2Krok 2: zdemontować istniejącą lampę

Jeśli urządzenie było wcześniej używane musisz odczekać, aż ostygnie. Najpierw zdejmij pokrywę ozdobna, a następnie wykręć żarówki. Zależnie od typu montażu mogą być dwie śruby mocujące oprawę na wsporniku montażowym. Po odkręceniu śrub, lampa będzie trzymać się tylko na przewodach, warto aby ktoś ci w tym pomagał podtrzymywać lampę, alby swoim ciężarem nie wyrwała ona przewodów. Teraz należy odłączyć złącza przewodów ważne jest, aby dokładnie upewnić się,  który kabel jest fazą a który tzw. zerem. Gdy już całkowicie demontuje lampę i przewody nie będą już zaizolowane przez taśmy i kostki elektryczne, włącz prąd. Przetestuj czarny przewód w celu wykrycia napięcia za pomocą miernika. Jeśli tester nie zapala się oznacza to, że przez dany przewód nie płynie prąd. Gdy ustalisz, który przewód jest, który ponownie wyłącz fazę.

Krok 3: Przygotuj nową lampę

Spójrz na nową lamę i sprawdzić, czy istniejący uchwyt montażowy będzie z nim współpracował. Jeśli tak nie jest, to trzeba go usunąć i zainstalować ten dołączony do nowego urządzenia. Czasem potrzebne jest wywiercenie kolejnych dziur na uchwyt, uważaj aby nie przewiercić przewodów.

3Krok 4: Sprawdź przewody sufitowe

Sprawdź przewody w suficie, wszelkie oznaki zepsucia, utleniania osłonek lub marna izolacja przewodów, spowoduje przyszłe problemy z elektryką. W razie zauważenia jakichkolwiek potencjalnych problemów, wato odciąć niepewny przewód odwinąć osłonkę izolacyjną i pracować na nowo-osłoniętym pręcie miedzianym.

6Krok 5: Drut osprzętu

Weź przewód z fazą i podłącz go do drutu z odpowiednim przewodem wychodzącym z lampy za pomocą złącza (kostki), podobnie z przewodem wskazującym zero, jeśli lampa ma dodatkowy bezpiecznik na kostce powinno znaleźć się dodatkowe na niego miejsce.

Miedzi nie powinna być widoczna, jeśli cały pręcik nie schwał się do kostki, musisz owinąć je paskiem  taśmy izolacyjnej na każdym złączu przewodowym.

5Krok 6: Bezpieczeństwo oprawy

Ostrożnie wcisnąć przewody z powrotem do skrzynki sufitu i zamocować podstawę oprawy do uchwytu montażowego zgodnie z zaleceniami w instrukcji. Sprawdź krawędzie urządzenia, aby upewnić się, że żadne przewody nie wystają poza obudowę ,następnie wystarczy dokręcić śruby.

6Krok 7: Założyć nowe urządzenia i zakończyć instalację

Zainstaluj prawidłowo żarówki z odpowiednim gwintem, włącz prąd i sprawdź czy lampa działa. Czasem nowe lamy mają plombę elektryczną, którą należy zerwać, osłania ona przewody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *