Close

Luty 23, 2017

4 kroki do energooszczędnego oświetlenia

Poprawa wydajności źródeł świetlnych sprzyja nie tylko oszczędzaniu, ale i lepszemu samopoczuciu. Badania dowodzą, że jasne, przyjemne światło podobne do tego jakie obserwujemy w ciepły wiosenny dzień, napawa nas optymizmem i pomaga w codziennych zmaganiach.

Kupuj energooszczędne żarówki

Aż 90% zużywanej energii można zaoszczędzić, jeśli wybierzemy nowoczesne żarówki LED, poza oszczędzaniem, mają inne zalety. Cechuje je trwałość, mogą świecić nawet 10 tys godzin. Jeśli chcesz wiedzieć jak długo świeci LED sprawdź opakowanie, szukaj informacji po jakim czasie jakość światła spada. Nie należy się martwić o wahania napięcia, gdyż LEDy są odporne.

Wybierz jakość

Zawsze stawiaj, na jakość, zakup żarówek powinien odbywać się a takich samych zasadach jak inna transakcja. Płacisz w zamian poza towarem otrzymujesz paragon, gwarancję i rękojmię – jeśli sprzedawca ma taką wolę. Gwarancji nikt nie może nas pozbawić, każdy producent musi ją dać. Żarówki nabyte z niewiadomego źródła, które są zapakowane w kartonik z napisami w wschodnich językach mogą charakteryzować się słabą, jakością wykonania.

Rozplanuj – gdzie umieszczać lampy?

Dekoratorka wnętrz Dorota Szelągowska poleca aby punk świetlny zawsze znajdował się nad stołem. Powierzchnią użytkową. Światło ma rozjaśniać miejsce pracy. Ponadto warto zadbać o to aby pomieszczenie oświetlone było w całości. Nakierowanie światła tylko na wybrane punkty może i jest efektowne ale nie zapewni dostatecznej ilości światła w taki sposób, aby ułatwić wykonywanie czynności np. czytanie.

Jeśli nie korzystasz wyłącz

Ile razy mówiono wam o tym, aby wyłączyć światło, kiedy wychodzicie z pokoju? To najprostszy zaraz po zmianie sprzedawcy energii sposób na oszczędzanie. Trudno wyrobić taki nawyk, ale wystarczy 21 dni aby nasz mózg przyswoił taką czynność. Im szybciej się tego nauczymy tym lepiej dla naszego portfela. Rodzice powinni zastanowić się nad założeniem czujników ruchu, które w sposób automatyczny będą włączać oraz wyłączać światło np. na klatce schodowej czy toalecie. To bardzo przydatne przy małych dzieciach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *